Легендарний «Парус», розташований у самому центрі столиці, за свою довгу історію не раз був «героєм» новинних стрічок. Чергова поява бізнес-центру в заголовках новин пов'язана з рішенням українського підприємця Макса Кріппи придбати нерухомість. І тут у багатьох виникло запитання: навіщо власнику кіберспортивної організації NAVI і компанії-розробника гри S.T.A.L.K.E.R. бізнес-центр? Однозначну відповідь на це запитання може дати тільки сам інвестор, але трастова версія у нас є...
GSC Game World
Natus Vincere
Максим Кріппа
український підприємець із великим інвестиційним портфелем. Він сфокусований на IT-секторі та інноваційних проєктах.
Уникнути клішованих виразів в описі «Паруса» - завдання із зірочкою, бізнес-центр, справді, має унікальну історію і статус. Почнемо з того, що на момент створення, 2010 року, він був найвищою в Україні й автоматично - однією з найпомітніших будівель Києва.
33-поверхи зі скла та бетону в стилі неокласицизм з офісами класу «А» вражали. Додамо до цього супер-вдале розташування по вулиці Мечникова, престижний Печерський район. Так, на поточний момент, у «Паруса» з'явилися помітні конкуренти, один з яких до того ж сусід - ТРЦ «Гулівер», але навіть незважаючи на те, що «Парус» вже не лідер за висотністю, він, тим не менш, залишається дорогою статусною нерухомістю.
Мабуть, престиж був серед аргументів «за» під час розгляду пропозиції про купівлю. Зазначимо, що для активів Макса Кріппи взагалі характерно бути вражаючими і висококласними. Якщо кіберспортивний клуб, то найкращий у Європі - NAVI, якщо комп'ютерна гра, то одна з найпопулярніших у світі - S.T.A.L.K.E.R.
Продаж гіганта не міг залишитися непомітним. Щойно колишній власник «Паруса» Вадим Столар заявив про продаж, у ЗМІ з'явилися інтригуючі матеріали. Але останнє слово сказав Антимонопольний комітет, у рішенні якого зазначено: «заявлена концентрація не призведе до монополізації або суттєвого обмеження конкуренції на товарних ринках України». Що в перекладі з державної на обивательську означає: купувати можна.
Сума угоди не розголошується. Відомо, що 80% активів належало Вадиму Столару, решта 20% перебували у власності Інни Майструк (колишньої дружини Столара). Визначити розмір угоди можна лише непрямим шляхом. Так, експерти зазначають, що нерухомість із відповідними характеристиками в Києві оцінюють у $2000 за квадратний метр.
Загальна площа «Паруса» становить 75 тисяч квадратних метрів, комерційна - 55 тисяч. З поправкою на поточний стан справ в Україні, експерти припустили, що Максим Кріппа заплатив близько $100 мільйонів. Сума значна, але не величезна, якщо врахувати комерційний потенціал активу.
Попри те, що «Парус» потребує оновлення та модернізації, він тим не менш демонструє непогану прибутковість. У дуже складному 2022 році ексвласник «Паруса» - компанія «Передові технології плюс» - отримала 211 мільйонів гривень доходу і понад 100 мільйонів чистого прибутку.
Таким чином, куплений Максом Кріппою актив має непогану фактичну дохідність, але потенційна - ще вища. Особливо, якщо посилити новий актив тими, що вже є в портфелі, і змусити їх працювати в синергії.
Звісно, Максим Кріппа не розголошує своїх намірів і планів щодо нового активу. Але аналізувати ходи ніхто не забороняє. Цікаво, що до початку повномасштабної війни з'явилася інформація про те, що Максим Кріппа придбав кіберспортивну організацію NAVI. Новина справила ефект, а подальші розслідування журналістів встановили, що рішення про придбання NAVI було ухвалено задовго до закінчення угоди у 2022 році. Договір передбачав виконання умов з боку майбутнього власника, розтягнуті в часі, вони були виконані тільки до початку 2022 року.
І ось тепер, коли Максу Кріппі вже належить один із найсильніших кіберспортивних клубів, він додає до свого портфеля нерухомість. Експерти вважають, що в планах інвестора - створення кіберспортивного хаба.
«Парус» можна використовувати не тільки як актив, що приносить доходи за рахунок оренди комерційних площ. Простір, за невеликої модернізації, дає змогу створити хаб із потужною інфраструктурою, який би став поштовхом для розвитку кіберспортивної спільноти в Україні.
Зазначимо, що кіберспортивне ком'юніті в нашій країні розвивається доволі успішно, але воно не досягло свого піку і має гарний потенціал зростання. Що важливо і з погляду комерції, і з погляду соціальної відповідальності бізнесу, особливо в умовах війни та післявоєнного розвитку.
Офіси для кіберспортсменів, сучасні тренінгові майданчики для геймерів, івенти, заходи, турніри та активності - усе це відкриває можливість для залучення та формування нових українських зірок кіберспорту.
До слова, NAVI має великий досвід у цьому напрямку. Як приклад можна назвати Олександра Костильова, більш відомого під ніком s1mple. 26-ти річний український кіберспортсмен справжня зірка світового рівня. Костильова тричі визнавали найкращим гравцем у CS:GO року за версією HLTV.
Схоже, що придбання «Паруса» - це не ексцентричний крок, а продуманий і добре вивірений хід Макса Кріппи. Хід спрямований на розвиток не тільки власного портфеля, а й цілого кластера економіки. І в цьому плані інтереси Кріппи збігаються із загальнонаціональними: зараз критично важливими є не просто інвестиції, а інвестиції в нові технології, що можуть принести прибутковість і допомогти країні.
Звісно, реалізація масштабних планів потребуватиме часу, але, як показує історія з NAVI і ті результати, які організація демонструє вже за нового власника, шанси на те, що Максим Кріппа знову змусить говорити про себе - великі.
Несподівані зміни: скасування прийому документів на відстрочку в ТЦК
Рибінспектори знову спіймали порушників закону
Поліцейські продовжують навчати дітей головних правил безпеки
«Парус» - один із найвпізнаваніших бізнес-центрів Києва, що володіє унікальною історією і престижним розташуванням.
Угода з придбання «Паруса» не залишилася непоміченою, але потенційна прибутковість цього активу висока. У 2022 році бізнес-центр продемонстрував хороші фінансові показники.
Макс Кріппа, володіючи кіберспортивною організацією NAVI, може використати «Парус» для створення кіберспортивного хаба, що дасть змогу розвивати кіберспорт в Україні та залучити нових талановитих гравців.
Придбання «Паруса» - продуманий крок Макса Кріппи, спрямований на розвиток не тільки його бізнесу, а й економічного кластера України, що особливо важливо в умовах війни та післявоєнного відновлення.